Strona główna/Artykuł/Wyszukiwanie zaawansowane – sztuczki w Google

Wyszukiwanie zaawansowane – sztuczki w Google

Wyszukiwanie zaawansowane - sztuczki w Google

Czym jest zaawansowane wyszukiwanie Google?

Google wyszukiwanie zaawansowane to specjalne narzędzie umożliwiające dokładniejsze wyszukiwanie informacji w Internecie, które będą bardziej trafne i szczegółowe. Specjalne operatory wyszukiwania słów na stronie można wykorzystywać do różnego rodzaju zbierania informacji w celach osobistych lub zawodowych. jest to świetne narzędzie do znajdowania interesującej nas treści, szukania konkretnych tematów na blogach lub nawet do audytu witryny. Operatory Google ograniczają i doprecyzowują wyszukiwanie na stronie, poprzez wykluczanie słów lub zawężanie do szukania konkretnych wyrażeń.

Aby przejść do opcji Google wyszukiwanie zaawansowane należy na stronie wyszukiwanie Google przejść do ustawień i wybrać pozycję “Szukanie zaawansowane”. Ustawienia są dostępne w pasku tuż poniżej pola do wprowadzania tekstu. Alternatywnie, znając odpowiednie operatory możemy je wpisać bezpośrednio w pole tekstowe. W zaawansowanym wyszukiwaniu nie znajdziemy wszystkich możliwości jakie daje wyszukiwarka Google.

wyszukiwanie zaawansowane Google

Szukaj w Google. Sztuczki Google – lista

 1. Wyszukiwanie dokładnych wyrażeń Wprowadzenie wyrażenia w cudzysłów "" sprawi, że słowa będą występować razem jako fraza. W przeciwnym razie Google wyszuka elementy, zawierające oba terminy, ale niekoniecznie jako jedno wyrażenie. Przykład: “wyszukiwanie zaawansowane”
 2. Wyklucz słowo Znak minusa - przed słowem (bez spacji) oznacza po prostu „nie uwzględniaj tego słowa w wynikach wyszukiwania”. Przykład: telewizor -LG
 3. Jakikolwiek ciąg znaków Gwiazdka * jest wykorzystywana jak „symbol wieloznaczności”. Użyj tego, jeśli nie masz pewności, co może występować w wyrażeniu lub chcesz objęć szeroki kontekst znaczeń np. końcówki fleksyjne. Przykład: promo* (wyniki wyszukiwania uwzględnią zarówno słów “promocja” jak i inne: promocyjny, promocji, promotor itp.)
 4. Wyszukiwanie plików w Internecie W celu wyszukania konkretnego rodzaju pliku należy użyć operatora filetype: . Przykład: filetype:pdf
 5. Wyszukiwanie zakresu liczb Jeśli interesują nas wyniki zawierające przedział liczb, możemy użyć operatora .. (2 kropki bez odstępów pomiędzy liczbami). Przykład: szczyty w Polsce 1000..1200 (wyniki wyszukiwania uwzględnią teksty zawierające liczby z tych przedziałów)
 6. Wyszukiwanie z uwzględnieniem powiązanych słów Żeby zwrócić w wynikach wyszukiwania co najmniej jedno wyrażenie z wprowadzonych, możemy uży operatora OR lub | . Przykład: lekarz Gdańsk OR Warszawa
 7. Zamiana jednostek Chcąc zamienić jednostki takie jak kilometry na mile lub np. przeliczyć walutę w zł na euro, możemy użyć operatora in . Przykład: EUR in PLN
 8. Definicje słów i wyrażeń Aby uzyskać szybko definicję jakiegoś słowa lub zagadnienia, możemy skorzystać z operatora define: . Przykład: define:”RWD” (na górze strony wyników wyszukiwania pojawi się dodatkowy kontener z definicją).
 9. Szukaj w mediach społecznościowych Żeby zawęzić wyniki do wyszukań na portalach takich jak Twitter lub Instagram możemy użyć operatora @ . Przykład: @twitter
 10. Szukaj wyników na konkretnej stronie Jeśli interesują nas wyniki z konkretnej domeny, może użyć operatora site: . Przykład: site:wikipedia.org (zwróci wyniki tylko z Wikipedii).
 11. Szukaj powiązanych wyników W celu znalezienia witryn powiązanych z daną domeną, możemy użyć operatora related: .
 12. Szukaj w Internecie wyników zapamiętanych w pamięci cache Google W celu wyszukania wcześniejszych wersji, które mogą być zapamiętane należy użyć operatora cache: .
 13. Szukaj wyrażenia w tytule Jeśli chcemy, żeby wyniki uwzględniły co najmniej jedno słowo lub wyrażenie, należy skorzystać z operatora intitle: .
 14. Szukaj wszystkich słów w tytule Gdy chcemy, żeby wyszukiwanie uwzględniło wszystkie słowa użyte w zapytaniu, w tytule strony, do dyspozycji mamy operator allintitle: .
 15. Szukaj wyrażenia w treści Szukając co najmniej jednego konkretnego wyrażenia w samej treści strony, powinniśmy skorzystać z operatora intext: .
 16. Szukaj wszystkich słów w treści W przypadku poszukiwania wyników, które zawierają wszystkie słowa w treści strony, możemy skorzystać z allintext: .
 17. Szukaj słów w URL Innym przydatnym operatorem może być inurl: , kóry wyszuka słowa z zapytania bezpośrednio w adresie URL.
 18. AROUND(n) Operator AROUND(n) wyszukuje słowa, które mieszczą się w określonym (n) zakresie od innych słów. Może być pomocny, jeśli chcemy doprecyzować zaawansowane wyszukiwanie o odstępy pomiędzy słowami i w rezultacie o większe powiązanie tych słów ze sobą (np. zawężając odstęp między słowami do maksymalnie 3 słów). Jeśli podstawowe wyszukanie nie zwraca pożądanych rezultatów, operator AROUND(n) pomoże zawęzić wyniki.
 19. Operator AND Operator AND zwraca wyniki związane z oboma użytymi wyrażeniami, pomiędzy którymi się znajduje. Obecnie jest on używany domyślnie dla większości zapytań, ale można okazać się pomocny przy tworzeniu dużo bardziej złożonych zapytań i wyszukiwania zaawansowanego.
 20. Grupowanie zapytań W przypadku konstruowania bardziej zaawansowanych zapytań, nie obejdziemy się bez nawiasów ( ), operatora który działa tak samo jak w matematyce, określając pierwszeństwo wykonywania działań.

Inne triki Google

Wyszukiwanie informacji w Internecie po jakimś czasie może stać się nużące. Co jakiś czas publikowane są różne triki w Google, które mogą nam umilić czas lub rozbawić, jak mini gry czy efekty specjalne pojawiające się w wyszukiwarce. Niejednokrotnie jest to związane z rocznicami, jak np. 30-lecie gry Pac-man w 2010 roku. Wtedy to Google opublikował wersję tej znanej gry w przeglądarce, którą obecnie można odnaleźć tutaj.

By |2021-01-19T11:00:36+01:0019 stycznia, 2021|

Skontaktuj się i opisz czego potrzebujesz

Share This